History

 

1998 NAIA NATIONAL OUTDOOR RUNNERS-UP

 

TRACK & FIELD OLYMPIANS

Julius Achon, Uganda

1996 1500 meter run
2000 1500 meter run

 

Michael Blackwood, Jamaica

2000 Bronze Medal, 4 x 400 meter relay

 

Christopher Brown, Bahamas

2000 400 meter dash, 4 x 400 meter relay
2004 400 meter dash, 4 x 400 meter relay
2008 Silver Medal, 400 meter dash, 4 x 400 meter relay

 

Maurice Wignall, Jamaica

2008 Gold Medal, 110 meter hurdles

 

NATIONAL HONORS

1974 NCAA Division III Outdoor, 2nd Place
1975 NCAA Division III Outdoor, 1st Place
1976 NCAA Division III Outdoor, 1st Place
1977 NCAA Division III Outdoor, 1st Place
1980 NCAA Division III Outdoor, 3rd Place
1982 NCAA Division III Outdoor, 3rd Place
1998 NAIA Outdoor, 2nd Place

 

GCAC CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

1988, 1989

 

COACHES

Lagabe Williams

Dr. Artis Davenport

Yhann Plummer

 

NAIA COACH OF THE YEAR

1995 Outdoor, Dr. Artis Davenport (Men & Women)
2005 Outdoor (Regional), Stephanie Minto
2009 Indoor (Regional), Yhann Plummer

 

1995 NAIA OUTDOOR HERBERT B. MARETT

OUTSTANDING PERFORMER

Julius Achon

 

1998 NAIA OUTDOOR SCHOLAR ATHLETE

Ralston Haley

 

ALL-CONFERENCE

Cross Country

2010 Norbert Miller

 

INDIVIDUAL NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Indoor

1977 Joe Franklin, 55m (6.32)
1995 Ali Ahmed, 400m (47.94)
1995 Julius Achon, 800m (1:51.32)
1995 Julius Achon, 1 mile (4:05.68)

 

Outdoor

1991 Stephen Henry, Andre Brown, Michael Sylvester & Andrew Tynes, 4x100m Relay (40.69)
1992 Andre Brown, 100m (46.51)
1995 Julius Achon, 800m (1:46.76)
1995 Julius Achon, 1500m (3:43.04)
1995 Monte Raymond, 400m Hurdles (51.09)
1996 Maurice Wignall, 110m Hurdles (13.98)
1997 Eldridge Darling, 400m Hurdles (51.98)
1998 Michael Blackwood, 100m (45.45)
1998 Eldridge Darling, 400m Hurdles (51.60)
1998 Eldridge Darling, Michael Blackwood, Christopher Brown & Dwayne Miller, 4x400m Relay (3:05.5)

ALL-AMERICANS

INDOOR

NCAA DIVISION III

1985

Alonzo Ruffin

NAIA DIVISION I

1976
Joe Franklin


1977
Joe Franklin

1985
Alonzo Ruffin

1989
Timothy Edwards
Lynn Martin

1990

Lynn Martin

1993
Kirk Cummins
Eric Nkurunziza

1995
Julius Achon

Ali Ahmed

Monte Raymond


1997
Albert Agyeman
Michael Blackwood

2002
Jermaine Allen
Denma Blackclock
Javon Johnson
Collin Wright


2004
Yhann Plummer


2008
Lerone Lawson
Chadrick Nelson
Norbert Miller
Adrian Simpson


2009
Rayon Golding
Chadrick Nelson
Norbert Miller
Adrian Simpson

2010

Adrian Simpson

 

OUTDOOR

NCAA Division III

1974

Ronald Bethune

Joe Franklin

Herman Verdin

440 Yard Relay Team

Mile Relay Team

 

1975

Joe Franklin

Leon Smothers

Herman Verdin

440 Yard Relay Team

Mile Relay Team

 

1976

Joe Franklin

Freddie Henry

Clyde Rice

Herman Verdin

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1977

Joe Franklin

Lloyd Langford

Clyde Rice

Gerald Robinson

4×100 Relay Team

 

1978

Lloyd Langford

4×100 Relay Team

 

1979

Delwin Davis

Ken Davis

Alvin Douglas

Steve Duronsclet

Ken Thibodeaux

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1980

Delwin Davis

Ken Davis

Michael Woods

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1981

Joseph Adams

James Craig

Delwin Davis

Ken Davis

Michael Woods

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1982

Joseph Adams

Delwin Davis

Ken Davis

Keith Nunnery

Purnell Williams

Michael Woods

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1983

Joe Adams

Archie Aples

Michael Woods

 

1984

Derek Galatas

Alonzo Ruffin

 

1985

Ronald Fallen

Alonzo Ruffin

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

1986

4×100 Relay Team

4×400 Relay Team

 

 

NAIA DIVISION I

1976
Joe Franklin

 

1977

Joe Franklin

 

1985

Alonzo Ruffin
1987
Rodney Buggage
1989
Andre Brown
Arthur Brye
Laruce Hicks
John Wallace
1990

Andre Brown

Stephen Henry
Laruce Hicks
Lynn Martin
Michael Sylvester
Barrett Smith
1991
Andre Brown
Stephen Henry
Laruce Hicks
Troy McIntosh
Michael Sylvester
Andrew Tynes

 

1993

Kirk Cummins

 

1994

Darrin Browder
1995

Julius Achon

Edmond Aggrey
Ali Ahmed
Darrin Browder
Christian Nsiah
Monte Raymond
David Smith
1996
Terrance Bernard
Darrin Browder
Demarius Cash
Maurice Wignall
1997
Albert Agyemang
Eldridge Darling

Benedict Okulonye

 

1998

Michael Blackwood
Christopher Brown
Eldridge Darling
Ralston Haley
Dwayne Miller
Roger Smith
Marlon Stewart
Calver Walker
Richard Walker
1998
Michael Blackwood
2002
Wellington Whymns
2004

Mickell Boyce

Yhann Plummer
Andre Samuels

Wellington Whymns
2006
Yhann Plummer

 

2009

Hylton Campbell

Lerone Lawson

Norbert Miller

Adrian Simpson