Standing Committes

The Chancellor’s Executive Cabinet

VICTOR UKPOLO, Chancellor

DAVID ADEGBOYE, Vice Chancellor for Academic Affairs

WESLEY BISHOP, Associate Vice Chancellor for Academic Affairs
HAROLD CLARK, JR., Executive Associate to Chancellor
DONNA GRANT, Vice Chancellor for Student Affairs/Enrollment Management

BRENDA JACKSON, Director of Title III Programs
GLORIA B. MOULTRIE, Vice Chancellor for Community Outreach/University Advancement

JULLIN RENTHROPE, Vice Chancellor for Administration & Finance

 

 

BOOKSTORE

Donna Grant, Chair
Wesley Bishop
Marilyn Manuel
James Pittman

Michael Ralph

Mary Vaughn
Woodie White
Shannon Williams
CAMPUS BEAUTIFICATION/SPECIAL EVENTS

Gloria B. Moultrie, Chair
Michelle Briscoe-Long
Donna Grant
Brenda Jackson
Robert Cannon
Mary Ann Francois
Alfreda Harris
Shawanda Howard
Mary Hughes
Mike Meehan
Corrine Shelton
Ira Thomas

Mary Vaughn
Faculty Senate President or Designee
SGA President or Designee
CAMPUS SAFETY AND TRANSPORTATION

Joel George, Chair
George Amedee

Alvin Bopp
Robert Cannon
Donna Grant

Yolanda Mims

Ira Thomas

Illya Tietzel

 

UNIVERSITY CATALOG

Wesley T. Bishop, Chair
Glenda Allen-Jones
Celina Carson
Sudipta Das
Gilda Davis
Shrylin Davis
Romanus Ejiaga
Mostafa Elaasar
Beverly Favre

Sara Hollis
Shawanda Howard
Frank Martin
Andrea Johnson-Mignott
Leatrice Latimore
Yolanda Mims
Henry Mokosso
Lisa Mims-Devezin
Mary Minter
Shatiqua Mosby-Wilson
Ira Neighbors
Josephine Okoronkwo
Adnan Omar
John Penny
Adrell L. Pinkney
James Pittman
Igwe Udeh
Mary Vaughn
Pamela Wanga
Sheila Wood
Kathy G. Woods
COMMENCEMENT

Wesley T. Bishop, Chair
David Adegboye, Ex-Officio

Brenda Jackson, Co-Chair

SGA President
SGA Vice President

Senior Class President
Senior Class Representative

Miss SUNO
George Amedee
Michelle Briscoe-Long
Robert Cannon
Harold Clark, Jr.
Gilda Davis
Shrylin Davis
Marina Dumas-Haynes

Eddie Francis
Donna Grant
Sara Hollis
Shawanda Howard
Joseph Marion
Mike Meehan

Yolanda Mims
Lisa Mims-Devezin
Gloria B. Moultrie
Joseph Patin

Adrell Pinkney

Ira Thomas

 

CURRICULUM

Frank Martin, Chair
David Alijani
Wesley Bishop
Deborah Darby

Gilda Davis

Romanus Ejiaga

Shatiqua Mosby-Wilson

Carl Johnson

Ronald Mancoske

Katherine Robinson
CUSTOMER SERVICE
Gloria B. Moultrie, Chair
Sherron Bennett
Mary Ann Francois

Mary Hughes
Heon Kim
Leatrice Latimore
Kathy Woods
SGA President or Designee
DEAN’S COUNCIL

David S. Adegboye, Chair
Wesley T. Bishop
Beverly Favre
Sara Hollis

Henry Mokosso
Lisa Mims-Devezin
Louise Kaltenbaugh
Shatiqua Mosby-Wilson

Michael Ralph

Igwe Udeh

 

EMERGENCY PREPAREDNESS

Joel George, Chair
Victor Ukpolo, Ex-Officio

Gloria B. Moultrie, Ex-Officio
Wesley Bishop

Alvin Bopp

Robert Cannon

Cheryl Crosby

Edmond Cummings

Gilda Davis

Randy Dukes

Donna Grant

Shawn Gulley

Shawanda Howard

Renee Johnson

Yolanda Mims

Adrell Pinkney

John Sullivan

Ira Thomas

Donna White
ENROLLMENT MANAGEMENT

Donna Grant, Chair
Gilda Davis
Mary Ann Francois
Ada Kwanbunbumpen
Leatrice Latimore

Josephine Okoronkwo
FACILITIES NAMING

Wesley Bishop, Chair

Robert Cannon
Gloria B. Moultrie
Community Representative

Student Representative
FACULTY/STAFF AWARDS

Wesley T. Bishop, Chair
Grant Burns
Debra Darby
Gilda Davis
Evelyn Harrell
Gladys Merrick
John Welsh

 

FINANCIAL AID APPEALS

Hazel Pitts, Chair

Edmond Cummings

Leatrice Latimore

Yolanda Mims
Kathy Woods
FIRST YEAR EXPERIENCE

Donna Grant, Chair
Leatrice Latimore
Deneen Lewis

Linda Mosley

Josephine Okoronkwo

Chandra Richardson

Corrine Shelton
FRESHMEN ORIENTATION

Leatrice Latimore, Chair

Marina Dumas-Haynes

Linda Frederick

Donna Grant

Shannon Jones

SGA Representative
Temple Williams
GENERAL EDUCATION

Lisa Mims-Devezin, Chair

Cheryl Mills

Adnan Omar
Mary Vaughn
GRADUATE COUNCIL

Adnan Omar, Chair
Beverly Favre
Sara Hollis
Yu Jiang

Henry Mokosso

Ira Neighbors

Joseph Patin

John Penny

Igwe Udeh
Shatiqua Mosby-Wilson
HOMECOMING

Shawanda Howard, Chair
Pamela Bentley
Robert Cannon
Shrylin Davis
Marina Dumas-Haynes

Eddie Francis
Mary Ann Francois
Linda Frederick
Donna Grant
Alfreda Harris
Mary Hughes
Brenda Jackson
Ronique Lee
Deneen Lewis
Marilyn Manual
Joseph Marion
Gloria B. Moultrie

Corrine Shelton

Ira Thomas

Shannon Williams

Miss SUNO and her court
SGA President or Designee
HONORS AND AWARDS DAY

Brenda Jackson, Chair
Wesley Bishop, Co-chair

Vera Autry
William Belisle
Peter Bonnee’

Michelle Briscoe-Long

Robert Cannon

Gilda Davis

Marina Dumas-Haynes

Eddie Francis

Donna Grant

Linda Hill

Alfreda Harris

Shawanda Howard

Mary Hughes

Renee’ Johnson

Joseph Marion

Gladys Merrick

Gloria B. Moultrie

Josephine Okoronkwo
Student Representative

 

HOUSING

Adrell Pinkney, Chair
Theata Blakes
Donna Grant
Marilyn Hill

Shawanda Howard

Josephine Okoronkwo

James Rowley

Corrine Shelton

Ira Thomas

Student Representative
INSTITUTIONAL REVIEW BOARD

Gayle Wykle, Chair
David Alijani
Glenda Allen-Jones
Alvin Bopp
Carl Johnson
Murty Kambhampati
Guillarne Leary
Ron Mancoske
Joy McElveen
Shatiqua Mosby-Wilson
Elaasar Mostafa
Rev. Aubrey Watson, Jr., Holy Cross Lutheran Church

 

INTERNATIONAL EDUCATION AND STUDY ABROAD Josephine Okoronkwo, Chair
Romanus Ejiaga
Mostafa Elaasar
Sarah Hollis

Cheryl Mills

Anderson Tate

Pamela Wanga
JUDICIAL/GRIEVANCE

Shatiqua Mosby-Wilson, Chair
Brenda Jackson
Joseph Patin

Hazel Pitts

Yolanda Mims

Lisa Mims-Devezin

Mary Vaughn
Student Representative
LEARNING RESOURCES AND SERVICES

Mostafa Elaasar, Chair
Edmond Cummings
Kimberly Dickerson
Shatiqua Mosby-Wilson

Shelia Wood
LIBRARY

Mostafa Elaasar, Chair
William Belisle
Edmond Cummings
Yu Jiang
Shatiqua Mosby-Wilson

Katherine Robinson
Shelia Wood

 

LYCEUM

Romanus Ejiaga, Chair
George Amedee

Linda Hill

Sara Hollis

Henry Mokosso
Josephine Okoronkwo

MASTER PLAN DEVELOPMENT

Brenda Jackson, Chair
David Adegboye

George Amedee

Robert Cannon

Harold Clark, Jr.

Edmond Cummings

Beverly Favre’

Donna Grant

Shawanda Howard
Louise Kaltenbaugh

Ada Kwanbunbumpen

Henry Mokosso

Shatiqua Mosby-Wilson

Gloria B. Moultrie

Igwe Udeh

Woodie White

Graduate Studies Dean

SGA President or Designee

Alumni President or Designee

POLICIES AND PROCEDURE

Reneé Johnson, Chair
Wesley Bishop
Harold Clark, Jr.

Edmond Cummings
Eddie Francis
Donna Grant
Evelyn Harrell
Kathy Woods
SGA President or Designee

PUBLIC RELATIONS

Eddie Francis, Chair
Wesley Bishop

Harold Clark, Jr.

Donna Grant

Leatrice Latimore
Gloria B. Moultrie

RECRUITMENT AND ADMISSION

Leatrice Latimore, Chair

Shannon Jones

Yolanda Mims

Joseph Patin

Shawn Vinnett

REGISTRATION

Donna Grant, Chair
Alicia Adams
Wesley Bishop
Peter Bonnee
Robert Cannon
Edmond Cummings
Gilda Davis
Beverly Favre
Linda Frederick
Trivia Garrett
Shawn Gulley

Shawanda Howard

Mary Hughes
Louise Kaltenbaugh
Leatrice Latimore
Deneen Lewis
Frank Martin
Henry Mokosso

Linda Mosley

Joseph Patin

Ira Thomas

SGA Representative

Igwe Udeh

Shannon Williams

Temple Williams

Kathy Woods

SCHOLARSHIPS

Gloria B. Moultrie, Chair
Mary Ann Francois
Donna Grant

Leatrice Latimore

Hazel Pitts
Kathy Woods

SPACE UTILIZATION

Robert Cannon, Chair
Edmond Cummings

Beverly Favre
Mary Minter
Henry Mokosso

Sally Novatney
Igwe Udeh

 

STRATEGIC PLANNING

Michael Ralph, Chair
Shatiqua Mosby-Wilson, Co-Chair
George Amedee
Robert Cannon
Harold Clark, Jr.
Edmond Cummings
Kimberly Dickerson
Eddie Francis
Victor Gordon, Pontilly Association

Donna Grant
Lora Helvie-Mason
Sara Hollis
Brenda Jackson
Renee Johnson
Ada Kwanbunbumpen

Leatrice Latimore
Abdul Mian

Gloria B. Moultrie

Ira Neighbors
Igwe Udeh

Woodie White

Sheila Wood
SGA President or Designee

STUDENT ADVISEMENT

David S. Adegboye, Chair
Wesley Bishop

Donna Grant

Leatrice Latimore

Lisa Mims-Devezin
SGA Representative
Mary Vaughn

STUDENT SUPPORT SERVICES

Donna Grant, Chair

Theata Blakes
Linda Frederick
Shawanda Howard
Joseph Marion

Yolanda Mims

Adrell Pinkney
Corrine Shelton

TRIO PROGRAMS

Wesley T. Bishop, Chair
Shrylin Davis

Linda Frederick

Ruth Johnson

Andrell Washington-Edwards

UNIVERSITY CONFERENCE

Wesley T. Bishop, Chair
Brenda Jackson, Co-Chair

SGA President
George Amedee
William Belisle

Robert Cannon
Gilda Davis
Shrylin Davis

Pearlie James

Gloria B. Moultrie

Sally Novatney

Ira Thomas
Woodie White

UNIVERSITY TECHNOLOGY

Edmond Cummings, Chair

Eddie Francis, Co-Chair
Sudipta Das
Randy Dukes
Shawanda Howard
SGA Designee

Ronald Mancoske

Adnan Omar

UNIVERSITY-WIDE TENURE AND PROMOTION APPEAL Ronald Mancoske, Chair
Louise Kaltenbaugh

Lenus Jack

Louise Kaltenbaugh

Shatiqua Mosby-Wilson
Gayle Wykle

 

FACULTY SENATE
EXECUTIVE COMMITTEE

George Amedee, President
Marina Dumas-Haynes, Vice President

Charlie Johnson, Secretary

Ira Neighbors, Secretary

Joseph Bouie, Immediate Past President

John Penny and David Alijani, At-Large Members

SUBCOMMITTEES
Academic Responsibility, Rights & Ethics

Stacey Thomas, Convener
Harry Cantrell
Sam Eweni
Evelyn Harrell
Peter Jones
Chester Mills

Mattie Spears

Admission & Retention

Marina Dumas Haynes, Convener
Evelyn Harrell
Charlie Johnson
Vincent Johnson

Christopher Linn

Cheryl Mills

Harry Russell

Budget Review

Alvin Bopp, Convener
George Amedee

Romanus Ejiaga

Penny Heath

Cheryl Mills

Catalog & Calendar
Cynthia Ramirez, Convener
Alvin Bopp
Jamillah Grant

Evelyn Harrell

Sara Hollis
Louis Mancuso
Ira Neighbors
Stephanie Powell

Curriculum

Abdul Mian, Convener
Grant Burns
Kimberly Dickerson
Lenus Jack
Yu Jing

Ron Mancoske
Ira Neighbors
James Pittman

Delin Tan

Faculty Status

Romanus Ejiaga, Convener
Bonnie Alston
Jean Belkhir
Ashraf Esmail
Yu Jiang Abdul Mian
Katherine Robinson
Pamela Wanga

Gail Wykle

Faculty Welfare

Ira Neighbors, Convener
Zhen Chen
Cheryl Mills
Cynthia Ramirez
Katherine Robinson
Katherine Stout

Dan Thangada

Intellectual Property
David Alijani, Convener
Geraldine Doucet
Louise Kaltenbaugh
Ron Mancoske

Louis Mancuso

Joe Omojola

New Faculty

Sandra Weissinger, Convener

Grant Burns
Geraldine Doucet

Glenda Mignott
Nina Muller-Schwartz

Organized Research
David Aljani, Convener
Deborah Darby

Joy McElveen
Obyang Kwan

Tchardar Marinov

Stacey Thomas

Publication Board

Jean Belkhir, Convener
Joseph Bouie
Norbert Davidson
Louise Kaltenbaugh
Adnan Omar
Joe Omojola

Chester Mills

Student Conduct

Lora Helvie Mason, Convener
Glenda Allen-Jones
Lyndia Faust
Jerry Giddens

Vincent Johnson

Guillarne Leary

Illya Tietzel

Student Organizations & Activities

John Penny, Convener
Edgar Blanchard
Celina Carson
Patrick Dowd
Marina Dumas-Haynes

Vincent Johnson

Teaching Effectiveness & Growth

Charlie Johnson, Convener
Joseph Coleman
Harry Doughty
Bettye Ekperikpe
Sonya Gao

Simeon Okpechi

Joseph Olubadewo